خرید و دانلود{بررسی فیزیولوژی تنفس (تهویه، ظرفیت و گردش ریه، انتقال اکسیژن و ...)}

بررسی فیزیولوژی تنفس (تهویه، ظرفیت و گردش ریه، انتقال اکسیژن و ...)|30020160|yo|بررسی فیزیولوژی تنفس (تهویه, ظرفیت و گردش ریه, انتقال اکسیژن و ,,,)
بهترین فایل قابل دانلود و دریافت با موضوع بررسی فیزیولوژی تنفس (تهویه، ظرفیت و گردش ریه، انتقال اکسیژن و ...)قابل مشاهده می باشد

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 76

فهرستفصل 1 مقدمات1 1 اصول مکانیک تهویه ریوی2 1 فشارهای تنفس3 1 حجم‌ها و ظرفیت های ریوی4 1 مجاری تنفسفصل 2 گردش ریویفصل 3 انتشار گاز در ریهفصل 4 انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن در خون و مایعات بدنفصل 5 تنظیم تنفسHot Point فصل اولنقش تغییرات قطر در افزایش حجم قفسه سینهدلایل غیر فعال بودن بازدممفهوم کشش سطحی و نقش آن در تنفسسورفاكتانت و اعمال آن در یهمنظور از فشار جنب و فشار آلوئولي و فشار ترانس پولسونرحجم‌ها و ظرفيت‌هاي ريويمنظور از فضای مردهمقاومت در برابر جریان هوا در درخت برونشیعوامل موثر در ایجاد مقاومت مجاري هواييفیزیولوژی تنفسفصل اول1 1 اصول مکانیک تهويه ریوی1 2 تنفس (respiration) = به مبادله گاز از خلال یک غشای بیولوژیک گفته مي‌شود که در دو سطح انجام می شود:الف/ تنفس خارجی یعنی تبادل گاز بین حبابچه ها و خون موجود در شبکه مویرگی جدار آن از طریق غضای بین آنها که غشای تنفسی گفته می شود.ب/ تنفس داخلی یعنی تبادل گاز در اعماق بافت ها بین خون مویرگ‌ها در بافت و فضای بین سلولی و نیز بین فضای بین سلولی و سلول و سرانجام بین سيتوزول و میتوکندریتهویه (ventilation)= جنبه‌های مکانیک تنفس، از قبیل چگونگی باز و بسته شدن قفسه سینه و ورود و خروج هوا را شامل می شود. محصول تهویه، دم و بازدم است.قانون بویل = حاصلضرب فشار (p) و حجم (v) در یک محفظه، عدد ثابتی را تشکیل می دهد. در نتیجه حجم و فشار با یکدیگر نسبت عکس دارند یعنی با افزایش حجم فشار کاهش می یابد و بالعكس.مقدار ثابتنکته مهم – افزایش حجم قفسه سینه در هر سه قطر آن اتفاق می افتد.1 قطر فوقانی – تحتانی – با انقباض دیافراگم این قطر افزایش می یابد.2 قطر عرضی – بالا رفتن دنده ها سبب افزایش قطر عرضی و پایین آوردن دنده ها باعث کاهش قطر عرضی می شود (اثر دسته سطلی)3 قطر قدامی – خلفی – شرط افزایش این قطر حرکت رو به جلوی جناغ و حرکت رو به عقب ستون فقرات یا هر دو این حالات می باشد چون ستون مهره ها ثابت است و چون جناغ در پایین و بالا آزاد است پس بالا رفتن دنده ها سبب جلو آمدن جناغ می شده که قطر قدامی – خلفی را افزایش می دهد.

عضلات تنفس:به دو دسته عضلات دمی و بازدمی تقسیم می شود. دم در هر شرایطی فعال است در صورتیکه بازدم فقط در شرایط فعالیت و تنفس عمیق فعال است.عضلات دمی به 2 دسته عضلات دمی اصلی و فرعی تقسیم می شوند. عضلات دمی اصلی شامل 1 دیافراگم (که باعث افزایش همه قطرهای قفسه سینه می شود) 2 بین دنده ای خارجی و 3 عضله بالا بردن دنده می باشد. این سه عضله در هر شرایطی (خواب – بیداری، استراحت و فعالیت در تمام طول عمر به طور ريتميك و منظم منقبض و منبسط می شوند.عضلات دمی فرعی که فقط در زمان فعالیت و نیز در زمان دم عمیق فعال می شوند شامل استرنوكليدو و ماستوئید – اسکالن ها – داندانه‌اي قدامي – سینه ای بزرگ – سینه‌ای کوچك و عضله پره نازال می‌باشد.عضلات بازدمی : در واقع تمامی این عضلات فرعی هستند و فقط در زمان فعالیت بکار می افتند. در شرایط استراحت غیر فعال می باشند. شامل عضله بین دنده ای قدامی و عضلات جدار شکمینکته مهمدلایل غیر فعال بودن بازدم:1. وزن دنده ها – این عامل فقط در حالت عمودی بدن مثل شرایط ایستاده موثر است.2. خاصیت بازگشت ارتجاعی ریه ها – این عامل نقش اصلی را در غیر فعال بودن بازدم ایفا می ک ند.عوامل موثر در بازگشت ارتجاعی ریه ها:1. رشته یا الیاف ساختمانی (ریه دارای الیاف الاستین و کلاژن است).2. کشش سطحی (Surface Tension)منظور از کشش سطحی ، نیرویی است که در سطح آب وجود دارد. اگر ملکولهای عمقی آب را در نظر بگیریم این ملکولها همواره در معرض نیروهای پیوستگی ملکولهای اطراف خود قرار داشته و به همه جهات کشیده می شوند پس نیروهای وارده بر آنها همدیگر را خنثی می کنند اما ملکولهای سطحی از طرفین همدیگر را جذب می کنند و به ردیف زیری بشدت متصل هستند و از جهت بالا جذب نمی‌شوند که این پیوستگی شدید ملکولهای سطحی باعث ایجاد نیرویی در سطح می شود که به آن کشش سطحی می گویند. پس، کشش سطحی نیرویی است که روی خط فرضی به طول 1 سانتی متر در سطح مایع عمل می کند و واحد آن dyn/cm است در صورتیکه سطح کروی مانند حبابچه باشد، نیروهای که بر نقاط موجود. در سطح وارد می شوند با یکدیگر زاویه ای می سازند که برایندی به طرف مرکز حبابچه خواهد داشت و سبب فشاری به طرف داخل می شود و سرانجام این کشش باعث روی هم خوابیدن حبابچه ها می شود. پس کشش سطحی، نیروی بازگشت ارتجاعی را افزایش می دهد. یکی از عواملی که سبب جمع شدن ریه بعد از دم و بازدم می شود همین کشش سطحی است.

مطالب دیگر:
تحقیق اكولوژی گیاهان زراعیتحقیق آیش‌بندی و تناوب زمینتحقیق آفات درختان میوهتحقیق آب و كشاورزیتحقیق تاریخچه شركت بهنوش ایران ( آبجو اسكول بین‌المللی سابق )تحقیق تاریخچه شركت نفت بهران (سهامی عام)طرح كارآفرینی احداث شركت ماكارونیپایان نامه پیرامون شركت ماژین صنعتتحقیق تولید آدامس و انواع بیسکویت در شرکت پارس مینوتحقیق ارتقاء فناوری و نوآوری در كارخانه پارس خودروگزارش كارآموزی شركت ایران خودرو، فرآیند رنگ كاریگزارش كارآموزی حسابداری، شركت تولیدی پاكسانپروژه درس کارشناسی ارشد مدیریت شبکه :مونیتورینگ شبکه های کامپیوتریترجمه مقاله ارزیابی عملکرد و بازرسی مدل در سیستم های مدل سازی شده به صورت شبکه های پتری هیبریدترجمه مقاله بهینه سازی کارایی مبتنی بر مدل تحلیلی در سیستم های بلادرنگ با محدودیت توابع زمان/بهره وریترجمه مقاله تجزیه و تحلیلی بر سیستم های chat اینترنتیترجمه مقاله بررسی روش های یادگیری ماشین به فیلتر هرزنامهسمینار درس ارزیابی کارشناسی ارشد : پردازش های قطاری و دم کلفت دررفتارهای انسانیترجمه مقاله رقابت علف هرز در محصول ذرت تحت زمانبندی متفاوت برای کنترل علف هرز بعد از ظهورترجمه مقاله خواص مکانیکی و میکروساختاری برای جوشکاری نقطه‌ای فولادهای پیشرفته با استحکام بالاترجمه مقاله فعالیت پروتئاز گردۀ آلرژی زای Cedar Cypress Juniper Birch and Ragweedترجمه مقاله سر رسید بدهی های کوتاه مدت، نظارت و مدیریت درآمدها مبتنی بر اقلام تعهدیترجمه مقاله روند همگرایی IASB و FASB و نیاز به آموزش حسابداری مبتنی بر مفهوم ☆ترجمه مقاله ماشینکاری الکترو تخلیه دو مرحله برای ساختن ابزار برش فوق سختترجمه مقاله ماشین های تخلیه الکتریکی کامپوزیت¬های نانوساختارهای سرامیک/کربن